info@unafamilia.org
Telefon
035 981 219
Telefon
061 541 201
Lokacija
Momanovo 77, Tuzla, BiH
info@unafamilia.org
035 981 219
061 541 201
Momanovo 77, Tuzla, BiH
Dvanaest i po godina. To je prosječna starost u kojoj dijete otvara nalog na društvenim mrežama. Istraživanja pokazuju da što više vremena osoba provede na društvenim mrežama, to je veća vjerovatnoća da će doživjeti simptome mentalnog zdravlja kao što su anksioznost, izolacija i bespomoćnost. Prema jednoj nedavnoj studiji, visoki nivoi korišćenja društvenih mreža tokom četiri godine povezani su sa povećanjem depresije među mladima u srednjim i višim razredima.
Prema Johnu Piacentiniju, profesoru na UCLA Odjeljenju za psihijatriju i biobehavioralne nauke, teret pandemije je bio posebno težak za adolescente. Tinejdžeri i oni nešto stariji imaju povećanu potrebu za interakcijom sa vršnjacima i veću osjetljivost na socijalnu isključenost. Zaključavanje, online učenje i mjere socijalnog distanciranja poremetile su njihove živote. Društvene mreže, rekao je, pomogle su da se popune te praznine, a TikTok je postao nova strategija suočavanja.
TikTok, jedna od najbrže rastućih platformi za video sadržaj na društvenim mrežama danas, dominira kulturom mladih i privlači više od milijardu korisnika širom svijeta, od kojih je skoro polovina u uzrastu od 10 do 29 godina. TikTok je nedavno zamijenio Instagram kao najkorišćeniju aplikaciju među djecom uzrasta 12 do 17 godina, pri čemu 63 procenata njih koristi aplikaciju na nedjeljnom nivou. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je 2021. godine svaki sedmi adolescent uzrasta 10 do 19 godina imao problema sa mentalnim zdravljem. Ova grupa je ključni dio TikTok publike.
Kako TikTok stiče sve veću prihvaćenost među mladima, raste zabrinutost među roditeljima, donosiocima politika i kliničarima o stvarnom uticaju koji platforma ima na mentalno zdravlje mladih.TikTok može podstaći veću izolaciju i usamljenost mladih
Za adolescente, pronalaženje zajednice i validacije na TikToku nije samo normalno, već je i neophodno za njihov razvoj.
„Postoje mladi, posebno oni sa socijalnom anksioznošću ili depresijom, koji mogu imati tendenciju da provode više vremena online i smanje svoj stvarni, lični kontakt sa drugim ljudima“, rekla je Anne Marie Albano, doktorka nauka i direktorica Klinike za anksioznost i srodne poremećaje Univerziteta Kolumbija. „Kada pojedinac ne učestvuje u svijetu na zdrav način – komunicirajući s drugima, upravljajući se u izazovnim situacijama, govoreći u razredu, suočavajući se sa sukobima sa vršnjacima – to može pogoršati njihova osećanja otuđenosti, bespomoćnosti, izolacije, anksioznosti i depresije.“
Mentalitet „kulture poređenja“ koji podstiču društvene mreže poput TikToka može biti veoma izazovan za mladu osobu, dodala je Albano.
„Svako dijete koje je sklono brigama o svom imidžu, koje je zabrinuto kako se uklopiti ili šta drugi misle o njima, neizbježno će se upoređivati sa brojem lajkova, prijatelja ili pratilaca koje drugi imaju kada su online“, rekla je. „Gledaju na ove sajtove kroz negativnu prizmu, ‘Nikada neću biti tako dobar kao ti ljudi’ i ta perspektiva ih izlaže riziku od povećane depresije i izolacije.“
Korišćenje TikToka može pogoršati mentalne poremećaje
U svom istraživanju, dr. Piacentini je otkrio da su neki pacijenti u UCLA Klinici za OCD, anksioznost, tik poremećaje i Touretteovu asocijaciju pokazali pogoršane simptome za koje vjeruje da su rezultat gledanja TikTok sadržaja.
Istraživanja pokazuju da su cyberbullying, socijalna isključenost i drama koje se mogu dogoditi na ovim mrežama povezani sa višim stopama mentalnih problema kod adolescenata.
Halpernovo istraživanje takođe izgleda potvrđuje da djeca sa složenim mentalnim poremećajima, stresorima ili traumama mogu doživjeti barem privremeno povećanje emocionalnih simptoma nakon korišćenja TikToka.
Kako roditelji mogu pomoći
Roditelji će morati da prate i nauče kako da ograniče vrijeme provedeno na društvenim mrežama i pred ekranom sa svojom djecom, počevši od rane dobi. Trebalo bi da razmotre korišćenje roditeljskih kontrola dok ne budu sigurni da je njihovo dijete dovoljno zrelo da upravlja svojim nalogom. Stručnjaci veruju da roditelji imaju najjači uticaj kada ostaju uključeni u živote svoje djece i modeliraju poželjno ponašanje. Roditelji mogu postaviti dobar primjer kada sklope svoje telefone i ekrane i odvoje vrijeme da razgovaraju sa svojom djecom na kraju školskog dana. Modelovanje ovakvog dobrog ponašanja je ključno.
Prijevod sa engleskog: Unafamilia
Izvor: www.dbsalliance.org