info@unafamilia.org
Telefon
035 981 219
Telefon
061 541 201
Lokacija
Momanovo 77, Tuzla, BiH
info@unafamilia.org
035 981 219
061 541 201
Momanovo 77, Tuzla, BiH
Od smanjenja stresa do boljeg noćnog sna, čitanje iz užitka ima dokazane koristi za mentalno zdravlje i dobrobit. Svaki drugi odrasli čovjek u svijetu suočava se s mentalnim problemima tokom svog života. Iako su uzroci i rješenja složeni, sve veća istraživanja pokazuju dokazane koristi koje čitanje iz užitka može imati na mentalno zdravlje i dobrobit čovjeka.
Čitanje smanjuje stres
Oni od nas koji uživaju u čitanju znaju umirujući učinak čitanja ili slušanja dobre knjige. Nova istraživanja neuroznanosti iz Kraljičine čitaonice u Velikoj Britaniji pokazuju da čitanje fikcije samo pet minuta može smanjiti stres gotovo za 20%. Ovi učinci se manifestiraju gotovo odmah i olakšavaju promjene u mozgu koje nam pomažu u upravljanju budućim stresnim ili teškim zadacima.
Čitanje nas čini manje usamljenima
Čitanje se često može smatrati usamljenim činom, ali istraživanja pokazuju da nas čitanje može učiniti povezanim i manje usamljenim. Istraživanja pokazuju da ljudi koji češće čitaju fikciju znatno manje osjećaju usamljenost nego oni koji čitaju fikciju rjeđe. Čitanje također pomaže u poboljšanju empatije i može pružiti čitateljima veći osjećaj pripadnosti.
To je posebno tačno za neke od naših najizoliranijih populacija. U nacionalnom programu čitanja koji uključuje izolovane i ranjive starije osobe u Velikoj Britaniji, 88% učesnika povećalo je društveni kontakt kroz razgovore inspirisane čitanjem. Štaviše, 95% osoba koje su slijepe ili slabovidne izjavilo je da čita barem jednom nedeljno kako bi ublažili osjećaj usamljenosti i izolacije.
Čitanje smanjuje naš rizik od depresije
Istraživanja sugeriraju da redovno čitanje može biti povezano s poboljšanjem mentalnih zdravstvenih stanja, umanjujući mogućnost pojave depresije. Studija iz 2023. godine pokazala je da odrasli koji čitaju gotovo svakodnevno, imaju znatno manji rizik od dijagnosticiranja depresije u poređenju s onima koji uopšte ne čitaju.
Studije sa školskim učenicima također su pokazale da čitanje može dovesti do smanjenja depresije i anksioznosti te poboljšanja učenikove pažnje, optimizma i pozitivnih emocija.
Čitanje pomaže da bolje spavamo
Čitanje prije spavanja jedan je od najpopularnijih načina da se bezbrižno zaspi, i to s dobrim razlogom. Istraživanja sa Univerziteta u Liverpoolu pokazuju da je 43% čitatelja izjavilo da im čitanje pomaže da bolje spavaju. Za razliku od drugih aktivnosti kao što su gledanje televizije ili korištenje društvenih mreža, čitanje se povezuje s emocionalno i mentalno “angažiranim” oblikom opuštanja, što daje zdraviji san.
Čitanje pomaže da razumijemo teške situacije
Nije samo čin čitanja taj koji može pomoći mentalnom zdravlju, već i sadržaj knjiga koje čitamo. Istraživanje sa Univerziteta u Liverpoolu pokazuje da je 23% anketiranih čitatelja izjavilo da im je knjiga pomogla da shvate da su i drugi prošli kroz slične situacije i da se bolje osjećaju u vezi sa svojim životom.
U daljnjoj studiji sa mladima, 75% učenika također je izjavilo da su imali bolje razumijevanje važnosti mentalnog zdravlja nakon što su dobili pristup posvećenoj kolekciji knjiga. Međunarodna istraživanja otkrivaju nam da 74% djece smatra da čitanje fikcije i nefikcije pomaže u razumijevanju svijeta, a 73% kaže da im čitanje o aktuelnim događajima olakšava razgovor ili razumijevanje tih tema.
Prijevod s engleskog: Unafamilia
Izvor sa spiskom stručne literature: australiareads.org.au